Przedmiotowy system oceniania z chemii (PSO) – gimnazjum

Każdy uczeń zobowiązany jest do zaznajomienia się i przestrzegania Regulaminu Pracowni Chemicznej, oraz Przepisami BHP w niej obowiązującymi.Regulamin i Przepisy BHP omawiane są na pierwszych lekcjach chemii.Regulamin i Przepisy BHP omawiane są na pierwszych lekcjach chemii.

  1. PSO obejmuje ocenę wiadomości, umiejętności i podstaw uwzględnionych w Szkolnym Systemie Oceniania
  2. Ocenianiu mogą podlegać:
    • Wypowiedzi ustne (oceniane pod względem rzeczowości, stosowania języka przedmiotu, umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi). Przy odpowiedzi ustnej obowiązuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji, w przypadku lekcji powtórzeniowych – z całego działu. Waga tej oceny wynosi 1.
    •  Sprawdziany pisemne; przeprowadzane są po zakończeniu każdego działu (lub części), zapowiedziane tydzień wcześniej. Waga tej oceny wynosi 1 lub 2, w zależności
    od rodzaju sprawdzianu. Uczniowie są poinformowani o wadze sprawdzianu przed jego napisaniem.
    •   Kartkówki pisemne – obejmujące materiał z trzech ostatnich lekcji, nie muszą być zapowiedziane. Waga tej oceny wynosi 1.
    •    Prace domowe  Waga tej oceny wynosi 1.
    •  Aktywność na lekcji – uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą gdy zgromadzi pięć „plusów” (+); gdy uzyska ich mniej, w końcu semestru są one brane pod uwagę na korzyść ucznia. W przypadku uzyskanie pięciu „minusów”(-) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, gdy uzyska ich mniej mogą one wpływać na obniżenie oceny semestralnej.
    •  Zeszyt ćwiczeń, waga tej oceny wynosi 1.  Każdy uczęń zobowiązany jest do posiadania wskazanego podręcznika, zeszytu ćwiczeń oraz zeszytu przedmiotowego. W przypadku, gdy nie posiada zeszytu ćwiczeń, wskazane do wykonania w domu ćwiczenia, oraz te wykonywane na lekcji, odrabia w zeszycie przedmiotowych z chemii, który jest dla niego obowiązkowy.
    •   Prace dodatkowe – np. schematy, plansze, wykresy, rysunki, itp. w skali: dobry – bardzo dobry lub w postaci „plusów”(+), które przeliczane są na oceny analogicznie jak za aktywność na lekcji.
    •    Oceny cząstkowe są jawne, oparte o opracowane kryteria. Sprawdziany i inne prace pisemne są przechowywane do końca danego roku szkolnego.
  3. W przypadku sprawdzianów pisemnych lub kartkówek przyjmuje się skalę punktową, przeliczaną na skalę procentową, a następnie na oceny wg kryteriów:0%-29% – ocena  niedostateczna
    30%-49% – ocena dopuszczająca
    50%-69% – ocena dostateczna
    70%-89% – ocena dobra
    90%-100% – ocena bardzo dobra
    •    Uczeń ma prawo poprawić ocenę jednego ze sprawdzianów lub kartkówki jeden raz w ciągu semestru. Ocena z poprawy jest oceną ostateczną.
    •    Prace pisemne lub kartkówki lub prace podlegające ocenie są obowiązkowe – nie uzupełnione w odpowiednim terminie skutkują oceną niedostateczną.
    •    Nieusprawiedliwiona nieobecność w dniu pisania lub oddania prac – skutkuje oceną niedostateczną.
  4. Wystawienie oceny rocznej i semestralnej.
    •    Wystawianie oceny semestralnej lub na koniec roku szkolnego dokonywane jest na podstawie wyliczonej średniej ważonej z wszystkich ocen uzyskanych w semestrze, zgodnie ze skalą poniżej.
    •    Jeżeli uczeń otrzymał ocenę niedostateczną za I semestr musi w drugim semestrze uzupełnić wskazany przez nauczyciela materiał. Termin zaliczenia wskazuje nauczyciel. Semestr I zdanyw terminie poprawkowym można zaliczyć jedynie na ocenę  dopuszczającą. Aby uzyskać ocenę dopuszczającą uczeń musi napisać poprawnie 70% pracy.
    •  W przypadku nie nadrobienia materiału nauczania – uczeń uzyskuje ocenę  niedostateczną na koniec roku. Ocenę tą można poprawić pisząc egzamin poprawkowy w terminie wskazanym przez Dyrektora Szkoły.
    •    Jeżeli uczeń opuścił ponad 50% zajęć w semestrze, wówczas może zostać  niesklasyfikowany. Aby uzyskać ocenę musi napisać egzamin klasyfikacyjny, w terminie wskazanym przez nauczyciela.
    •    W klasach kończących cykl nauczania ocena, uzyskana w ostatnim roku nauki przedmiotu jest oceną wpisywaną na świadectwo ukończenia gimnazjum. Jest ona wystawiana na podstawie ocen uzyskanych w ostatnim roku nauki.
    •    Ocenę dopuszczającą może otrzymać uczeń, który uzyskał średnią ocen minimum 1,50; przy założeniu, że liczba ocen pozytywnych równa jest liczbie ocen negatywnych.
    •    Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który reprezentuje szkołę na olimpiadach i konkursach chemicznych i zakwalifikował się do następnych etapów, przy założeniu, że z ocen cząstkowych otrzyma na semestr ocenę bardzo dobrą.
    Skala ocen:
    1,00 = średnia ocen =< 1,60 => ocena końcowa: niedostateczny
    1,60 < średnia ocen =< 2,60 => ocena końcowa: dopuszczający
    2,60 < średnia ocen =< 3,60 => ocena końcowa: dostateczny
    3,60 < średnia ocen =< 4,60 => ocena końcowa: dobry
    4,60 < średnia ocen => ocena końcowa: bardzo dobry
    4,60 < średnia ocen + osiągnięcia => ocena końcowa: celujący
  5. Sposób informowania rodziców o PSO:
    Nauczyciel (wychowawca) informuje rodziców o sposobie oceniania na zebraniu.
    O ocenach cząstkowych lub końcowych, semestralnych informuje rodziców  wychowawca na zebraniach rodzicielskich lub w czasie indywidualnych spotkań z rodzicami. Uzyskane przez ucznia oceny z odpowiedzi wpisywane są do zeszytu ćwiczeń lub zeszytu przedmiotowego.
  6. Sposób informowania uczniów o PSO:
    Na pierwszych godzinach lekcyjnych uczniowie są zapoznawani z PSO. Wymagania na poszczególne oceny są ogólnodostępne na stronie internetowej AZSO.